1.2.1 Inhalation valve
1.2.2 Exhalation valve
1.2.3 Mouthpiece
1.2.4 Usage with a full face mask
1.3 Corrugated hoses and accessories
1.3.1 Hoses
1.3.2 Attachment to the head
1.3.3 Connection to the breathing bags
1.3.4 Attachment of the DSV
1.4.1 Automatic diluent valve
1.4.2 Manual diluent bypass valve
1.5.1 Manual oxygen bypass valve
1.6.1 Cylinder
1.6.2 Valve
1.6.3 Reduction valve
1.6.4 Pressure reading
1.7.1 Cylinder
1.7.2 Valve
1.7.3 Reduction valve and pressure reading
1.7.4 Backup regulator (optional)
1.7.5 Air integration (2021 Edition only)
1.7.6 Transmitters (2021 Edition only)
1.7.7 Procedure for pairing the transmitter (2021 Edition only)
1.9.1 Control units
1.9.2 Direct measurement of ppO2
1.9.3 Measurement of He content
1.9.4 Helium blind plugs
1.9.5 Pressure and depth measurement
1.9.6 Temperature measurement
1.9.7 Solenoids
1.9.8 Power supply
Princip rebreatheru spočívá v recyklaci dýchací směsi. Z vydechované směsi je odstraněn oxid uhličitý a po doplnění kyslíkem je opět připraven k dalšímu vdechu. Složení dýchací směsi se průběžně mění.
Dýchací směs je přiváděna do ventilu pro potápění/povrchový ventil (DSV) vrapovou hadicí zleva. Při nádechu prochází směs přes nádechový ventil do náustku a poté do dýchacího ústrojí potápěče. Při výdechu prochází výdechovým ventilem do vlnité hadice zprava.
Směr proudění směsi je vyznačen na přístroji DSV.
Nádechový ventil zajišťuje, aby se vydechovaná směs nevrátila zpět do nádechového vaku a potápěč ji opakovaně nevdechoval bez odstranění oxidu uhličitého a přidání kyslíku.
Nádechový ventil je umístěn v přípojce levé vrapové hadice.
Podobný jednosměrný ventil se nachází ve výdechovém ventilu druhého stupně regulátoru otevřeného okruhu.
Jedná se o jednu z nejkritičtějších součástí rebreatheru. Je však obtížné zjistit poruchu této části během ponoru a taková porucha může vést ke ztrátě vědomí.
Výdechový ventil vede vydechovanou směs vrapovou hadicí do výdechového vaku. Zabraňuje potápěči v přímém vdechování vydechované směsi.
Výdechový ventil je umístěn v přípojce pravé vrapové hadice.
Zavření dive/surface ventilu
Pokud je potápěč ve vodě a nepoužívá DSV, musí být DSV uzavřen. Jinak dojde k zaplavení okruhu vodou.
Uzavření DSV se provádí pomocí šoupátka umístěného na přední části DSV. V otevřené poloze je páka umístěna nahoře, v zavřené poloze je dole.
Těsné utěsnění náustku rebreatheru zabraňuje vniknutí vody do okruhu. DSV a vlnité hadice fungují s větší silou než regulátor přístroje s otevřeným okruhem. Proto je rozhodující mít, anatomicky vhodný náustek a správné sevření úst.
Nedoporučujeme používat náustek, který lze po zahřátí vytvarovat podle skusu potápěče. Takový náustek omezuje pohyb dolní čelisti, což vede k jednostrannému namáhání a rychle vyčerpá žvýkací svaly.
Norma EN 14143:2014 vyžaduje použití pásku pro bezpečné připojení náustku k ústům potápěče. Účelem upevňovacího popruhu je snížit pravděpodobnost možného vniknutí vody do dýchací smyčky nebo utonutí potápěče v případě bezvědomí nebo křečí. Upevňovací popruh náustku v základním balení Liberty je navržen s gumovou elastickou šňůrou připevněnou na DSV. Napětí a sílu zádržného popruhu upravíte utažením nebo povolením rybářského uzlu. Toto základní řešení lze uživatelsky vylepšit volitelným příslušenstvím v obchodě Divesoft.
Přestože mechanické rozměry DSV by umožňovaly připojení celoobličejové masky, není možné zaměnit vstup směsi s otevřeným okruhem za vstup z rebreatheru. Jedním z důvodů je nutnost odmlžování zorníku.
Možnosti připojení celoobličejové masky k rebreatheru konzultujte s výrobcem. Použití takového přístroje bude vyžadovat postupy, které se odchylují od této příručky a od standardních postupů vyučovaných v kurzu akreditovaném výrobcem rebreatheru.
Vrapové hadice jsou vyrobeny z pryže EPDM. K čištění a dezinfekci je třeba používat kompatibilní chemické prostředky, viz kapitola 3.5.3 Čištění a dezinfekce).
Vlnité hadice se mohou při nadměrném namáhání poškodit.
Zejména je třeba zabránit perforaci, proříznutí a nadměrnému opotřebení. Při skladování přístroje zabraňte dlouhodobé deformaci hadic. S hadicemi nezacházejte jako s věšákem.
Vrapové hadice jsou jednou z nejméně odolných mechanických částí zařízení CCR Liberty. Věnujte jejich ochraně a údržbě náležitou pozornost.
Na rozdíl od téměř všech ostatních bajonetových konektorů CCR Liberty má bajonetový konektor na výdechové straně tři výstupky. Tato konstrukce zabraňuje nesprávnému připojení hadic, protože vdechová strana má pouze dva výstupky.
Koleno na výdechové straně (vlevo) a na vdechové straně (vpravo).
T-kusy mají standardní bajonetové připojení. Na straně výdechu má T-kus přepážku, která odvádí veškerou vodu, která se dostala do DSV, do výdechového vaku a zlepšuje mísení směsi při přidávání kyslíku přes ruční obtokový ventil.
Upevnění DSV k vrapovým hadicím se provádí pomocí axiálních zubů, které do sebe zapadají a jsou zajištěny drátěným pojistným kroužkem.
Koše jednosměrných ventilů se zasunou do spojky. Při manipulaci s koši dbejte na jejich správnou orientaci.
Nádechový vak je umístěn na levé straně postroje (z pohledu potápěče, který má na sobě CCR Liberty).
Vnější obal je vyroben z pružné textilie, která zajišťuje mechanickou ochranu. Vnitřní vak je vyroben z polyuretanu. K dýchacímu okruhu je připojen pomocí T-kusu přes horní přepážku s bajonetovým konektorem.
The inhalation bag is affixed to the harness with two stainless-steel buckles and is secured with Velcro flaps. It can be easily removed for cleaning, disinfecting, and other handling.
See also section 3.5.3 Cleaning and disinfection.
Automatický ventil ředicího plynu (ADV) je namontován ve střední přepážce s bajonetovým konektorem.
Když se objem nádechového vaku zmenší, stiskne se ADV a do dýchacího okruhu se automaticky přidá ředicí prostředek.
ADV lze uzavřít posunutím límce.
Citlivost ADV lze snížit pomocí přídavné pružiny, která je součástí dodávky jako náhradní díl.
Manuální ventil diluentu je umístěn ve spodní přepážce nádechového vaku a je vybaven bajonetovým konektorem.
Ventil je připojen k nízkotlaké hadici (LP) pomocí rychlospojky typu seatec.
Ovládá se stisknutím středového tlačítka.
Bezpečnostní pojistka zabraňuje náhodnému vypadnutí ručního ventilu. Při demontáži ventilu mějte tuto informaci na paměti.
Výdechový vak je umístěný na pravé straně postroje. Jeho konstrukce a způsob připojení k postroji a k dýchací smyčce jsou podobné jako u nádechového vaku.
Ruční dávka kyslíku je umístěna ve střední přepážce výdechového vaku a je vybaven bajonetovým konektorem.
Ventil je připojen ke středotlaké hadici pomocí kyslíkové rychlospojky.
Tento konektor je jako standardní rychlospojka typu seatec s límcem.
Standardní konektor nelze připojit ke kyslíkové rychlospojce, je však možné připojit kyslíkovou hadici k normálnímu konektoru.
Neodstraňujte límec z kyslíkového konektoru, protože připojení nesprávného plynu k nesprávnému ventilu by mohlo být potenciálně nebezpečné. Jedná se o požadavek normy EN 14141.
Bajonetový konektor na kyslíkovém přepouštěcím ventilu má tři výstupky.
Pro údržbu kyslíkového přepouštěcího ventilu používejte mazivo kompatibilní s kyslíkem (doporučujeme DuPont Krytox GPL-226).
Přetlakový ventil (OPV) je namontován ve spodní přepážce výdechového vaku a je vybaven bajonetovým konektorem.
Požadovaný tlak se reguluje otáčením. Při nastavení minimálního tlaku (otáčením proti směru hodinových ručiček) se ventil otevře; minimální přetlak zajišťuje pouze hřibový ventil.
Bezpečnostní pojistka zabraňuje náhodnému vypadnutí OPV. Chcete-li ventil vyjmout, zatlačte na něj, aby se odblokoval, a otočte jím ve směru šipek. Označeno na ventilu.
CCR Liberty používá třílitrovou ocelovou láhev o průměru 100 mm s plnicím tlakem 200 barů. Původní plnicí tlak lahve 300 barů byl změněn podle platných technických norem.
Tlaková láhev je označena OXYGEN a je umístěna na pravé straně potápěče, který má na sobě přístroj CCR Liberty.
Při připojování kyslíkové lahve k přístroji se před utažením ručního kola na regulátoru prvního stupně kyslíku ujistěte, že je láhev ve svislé poloze. Pokus o narovnání tlakové láhve, když je již našroubovaná, způsobí pnutí hrozeb a bude obtížné ji odstranit bez pomoci nářadí.
Další informace o plnění naleznete v části 3.2.5 Kyslík.
UPOZORNĚNÍ: Láhve a ventily jsou vyrobeny z materiálů kompatibilních s kyslíkem a všechny součásti byly při výrobě očištěny od kyslíku. Pokud je však nemontoval certifikovaný servisní technik, nelze je považovat za kyslíkově čisté.
Ventil kyslíkové láhve má výstupní připojení M26 × 2 200 barů podle normy EN 144-3. Ventil není kompatibilní s ventily podle normy 12209:2013 (dříve známé také jako DIN), aby se vyloučila možná záměna kyslíkových lahví a lahví s ředidlem, což je požadavek normy EN 14141.
Model CCR Liberty používá prvostupňový regulátor Apeks DST4 se speciálně vyrobenou nízkotlakou věžičkou namontovanou na zadní desce, která slouží jako dolní montážní bod pro tlakovou láhev. Střed lahve obepíná pásek se suchým zipem, který ji upevňuje k jednotce.
Redukční ventil je vybaven středotlakým bezpečnostním přetlakovým ventilem.
UPOZORNĚNÍ: Rebreather Liberty je omezen hloubkou 170 m (557 stop) kvůli použití ekologicky utěsněných regulátorů 1. stupně Apeks DST4. Pro potápění v hloubce nad 170 m (557 stop) se doporučuje vyměnit 1. stupně Apeks DST4 za sadu Apeks UST4. To neplatí pro verzi Sidemount, která používá první stupně bez suché komory.
Manometr tlaku kyslíku je umístěn na pravé straně potápěče; hadice HP vede otvorem v zadní desce.
Model Liberty edice 2021 je vybaven bezdrátovým měřením tlaku v lahvích pro kyslík i ředidlo a jednu záchrannou směs. V tomto případě je po nastavení této možnosti a umístění vysílačů tlaku na regulátory prvního stupně možné zobrazit tlak v lahvi na displeji sluchátka.
CCR Liberty používá třílitrovou ocelovou láhev o průměru 100 mm a plnicím tlaku 230 barů. Původní plnicí tlak lahve 300 barů byl změněn kvůli použití ventilu 230 barů.
Láhev je označena DILUENT a je umístěna na levé straně potápěče, který má na sobě přístroj CCR Liberty.
Další informace o plnění naleznete v části 3.2.5 Diluent.
Ventil lahve s ředidlem má výstupní připojení 230 bar podle normy ISO 12209:2013 (dříve známé také jako DIN G 5/8).
Konstrukce je podobná jako u kyslíkové láhve, pouze zrcadlově obrácená.
UPOZORNĚNÍ: Rebreather Liberty je omezen hloubkou 170 m (557 stop) kvůli použití utěsněných regulátorů 1. stupně Apeks DST4. Doporučujeme, abyste si pro potápění v hloubce nad 170 m (557 stop) vyměnili 1. stupně Apeks DST4 za sadu Apeks UST4. To neplatí pro verzi Sidemount, která používá první stupně bez suché komory.
Druhý stupeň regulátoru může být připojen k výstupu prvního stupně diluentu a pomocí hadice LP vhodné délky. Tento regulátor lze použít jako záložní, pokud je ředicí prostředek v dané hloubce dýchatelný (parciální tlak kyslíku mezi 0,16 a 1,6 bary).
Mít záložní regulátor připojený k diluentu může být užitečné pro sanitární dýchání a pro dlouhodobé přepínání na záložní přístroj.
Záložní přístroj se však doporučuje používat pouze za zvláštních okolností, například při potápění v extrémně mělké vodě.
You can use any compatible transmitter (not included). For example, Shearwater / Aqualung / Pelagic (Suunto, Ratio, Mares, Garmin, Scubapro smart are not compatible). The transmitter is automatically activated by pressurization to 8 bar and more. The transmitter turns off after 2 minutes at a tank pressure of <4 bar. Please do not leave the Liberty pressurized for prolonged periods of time (at storage), since the transmitter has declared runtime of 300hrs on one battery
V případě více vysílačů je vhodné použít žlutý + šedý, nikoliv dva šedé.
Pokud se nezobrazují žádné snímače, zkuste změnit polohu vysílačů. Změňte polohu po malých krocích a v každé poloze vždy vyčkejte alespoň 10 sekund. Vždy nastavte vysílače po jednom. Poloha vysílačů, jejich odezva nebo chyby signálu jsou předmětem vaší zpětné vazby.* • Pair the transmitter Setup / Wireless / Air integr.
Objem lahve
Hodnoty objemů nádrží musí být nastaveny přesně. výpočet spotřeby plynu
Objem kyslíkové lahve obj. objem kyslíkové láhve je použit pro výpočet minutové spotřeby kyslíku v litrech za minutu.
Dil lahev obj. objem lahve s ředidlem je používá pouze při simulaci ponoru.
DISPLAY
Barva sloupcového grafu se změní na žlutou, když klesne na polovinu jmenovitého tlaku lahve. a na červenou, když tlak klesne pod nastavenou hodnotu. rezervy (Nastavení / Směsi / Koncový tlak).
Lze snadno testovat s uzavřenými lahvemi nebo při potápění. simulace.
Je možné zobrazit hodnoty nebo bargrafy na displeji. hlavní obrazovce v závislosti na osobním nastavení. Toto nastavení je individuální pro každé sluchátko, takže můžete nastavit např. každé HS jinak.
Menu / Setup / Preferences / Display / Tank press. Or in Dive mode / Setup /Display / Tank Press.
Můžete si vybrat, jestli chcete místo toho zobrazit Čísla Hodiny a hodnoty teploty
Grafy místo solenoidových otevíracích políček
Nebo oba
přeheledná obrazovka zobrazuje graf i číselné údaje. hodnotu.
Závady signálu
90 sec... prázdný rámeček, místo pomlčky pouze hodnota
CCR Liberty používá radiální skruber. Dýchací směs proudí z vnější strany do středu kazety skruberu.
Přístroj se skládá ze skruberové kazety vložené do skruberového kanystru. Ve spodní části kanystru je umístěn lapač vody.
Stěny kazet jsou vyrobeny z vnější a vnitřní kovové síťoviny. Kovový kotouč tlačí na čisticí kazetu pomocí přítlačné desky s pružinou. Přítlačná deska je připevněna k centrální trubce pomocí přídržného kroužku.
Kapacita náplně skruberu je přibližně 2,5 kg sorbentu. Objem sorbentu je přibližně 2,82-2,99 l.
Životnost a výměna sorbentu jsou popsány v oddíle 3.2.1 Výměna sorbentu CO2.
Hlava je namontována na horní části kanystru pračky CO2.
Při montáži hlavy zasuňte čep kanystru skruberu do příslušného důlku na spodní části hlavice a zatlačte jej dolů, aby se utěsnil.
Pokud je obtížné hlavu sejmout, položte dýchací přístroj na tvrdý povrch tak, aby kolík směřoval dolů, jak je znázorněno na obrázku. Rukama zatlačte na hlavu a nádobku retraku.
Řídicí jednotky (CU) jsou nezávislé a každá je připojena k vlastnímu displeji nebo sluchátku (HS). Každá CU je vybavena vlastním zdrojem napájení, solenoidem, měřičem teploty a tlaku, jakož i vlastními snímači parciálního tlaku O2 a koncentrace He.
Pokud jedna řídicí jednotka selže, převezme řízení automaticky druhá řídicí jednotka.
Jednotky CU a HS jsou nezávislé počítače komunikující prostřednictvím sběrnice. Každé sluchátko zobrazuje výsledky činnosti obou CU a slouží k ovládání obou CU. Každá HS je napájena příslušnou CU. V případě poruchy obou sluchátek budou obě nebo jedna ze zbývajících CU pokračovat v regulaci ppO2 podle poslední nastavené žádané hodnoty.
Pokud dojde k výpadku komunikace mezi CU, bude každá jednotka pokračovat v řízení svého solenoidu. Řídicí algoritmus je dostatečně robustní, aby zabránil jakýmkoli odchylkám ppO2 od povolených mezí při duální, paralelní regulaci.
Připojení k osobnímu počítači
Paměť provozních protokolů a obsah paměťové karty lze číst pomocí adaptéru USB připojeného ke konektoru sluchátka jako paměťové zařízení (jako flash disk). Bylo testováno připojení k operačním systémům Windows, Mac, Linux, Android a iOS, nicméně není zaručena kompatibilita se všemi operačními systémy a počítači.
Při použití připojení USB je řídicí jednotka napájena z portu USB a současně se nabíjí baterie.
Každá řídicí jednotka obsahuje stejné záznamy o ponorech; pro stažení záznamů do počítače je třeba připojit pouze jednu řídicí jednotku.
Další možností je připojení přístroje přes Bluetooth. K tomu je třeba stáhnout software pro Mac nebo PC. Najdete ho na adrese Divesoft.Center..
Záznamy můžete stahovat také bezdrátově pomocí mobilního telefonu pomocí aplikace Divesoft.App. Pomocí této aplikace můžete také odesílat chybové zprávy. Aplikace stáhne záznamy z ponorů a ze systému a odešle je odpovědným pracovníkům společnosti DIVESOFT ke kontrole.
K měření ppO2 používejte pouze senzory typu DIVESOFT R22D. Použití jiných senzorů jiných výrobců je zakázáno.
Ke každé CU jsou připojeny dva kyslíkové senzory a všechny senzory jsou umístěny na straně vdechu. Obě CU mají přístup ke všem čtyřem snímačům kyslíku a neustále si vyměňují data.
Potápěč může ručně vyloučit čidlo z provozu a může také zvolit, kdy jej znovu vyloučí. Volba ručního vyloučení čidla má vždy přednost před automatickou detekcí vadného čidla. Pokud jsou vyloučeny všechny snímače, lze CCR Liberty přepnout na záložní algoritmus s výpočtem parciálního tlaku kyslíku nepřímo na základě naměřeného obsahu He (za předpokladu, že použité ředidlo obsahuje >20 % He).
Pro přesnost měření je nutná cirkulace směsi v dýchací smyčce. Pokud uživatel nedýchá z rebreatheru, může mít směs v okolí kyslíkových senzorů jiný podíl kyslíku než v dýchací smyčce. Zobrazené údaje tak mohou být nepřesné.
Podobná situace může nastat v případě rychlého sestupu, kdy je přidáno větší množství ředidla, nebo když je nastavená hodnota změněna na vysokou a ppO2 v dýchací smyčce postupuje na novou úroveň.
Senzory jsou neustále automaticky vyhodnocovány. Hodnota ppO2 naměřená jedním senzorem je vždy porovnávána s průměrnou hodnotou ostatních senzorů. Tímto způsobem je každý jednotlivý senzor neustále křížově kontrolován a sledovány případné odchylky. Pokud průměrná odchylka čidel překročí 0,1 baru, systém automaticky vyloučí čidlo, které se od průměru odchyluje nejvíce.
V jednom okamžiku lze automaticky vyloučit pouze jeden snímač a celkem lze automaticky vyloučit pouze dva snímače. Vždy budou k dispozici alespoň dva snímače, které musí potápěč vyhodnotit sám. Tento postup je popsán v kapitole 3.4.4 Monitorování zařízení.
UPOZORNĚNÍ: Vyloučení snímače funguje na principu matematického algoritmu. I přes snahu vývojářů najít ideální řešení kontroly rizik stále existuje možnost, že vyloučený snímač může být jediný funkční. Vždy si ověřte své kyslíkové senzory.
Informace o zacházení se snímači kyslíku a jejich údržbě naleznete v kapitole „Snímače kyslíku“.
Koncentrace helia je určena rychlostí zvuku ve směsi. Snímače koncentrace He jsou připojeny k inhalační straně.
Pokles tlaku způsobený cirkulací směsi v dýchací smyčce umožňuje, aby plyn procházel senzorem.
Pokud uživatel z rebreatheru nedýchá, tento proces neproběhne a údaje ze senzoru mohou být nepřesné.
Pokud využívané ředidlo obsahuje > 20 % He a jeho složení je známo, lze pomocí funkce měření koncentrace He zpětně zjistit koncentraci kyslíku ve směsi na základě toho, že poměr inertních plynů zůstává konstantní (postup podle patentu č. 303577).
Tento princip měření koncentrace kyslíku (a jeho následný automatický přepočet na základě známého okolního tlaku na parciální tlak) se používá jako záložní metoda měření ppO2 v případě, že všechny elektrochemické snímače ppO2 selžou.
Měření kyslíku pomocí heliových senzorů musí být zapnuto ručně v nabídce Setup / Faulty sensors / pO2 source (Nastavení / Vadné senzory / Zdroj pO2). Tato metoda je určena pouze pro použití v nouzových situacích. Pokud je to možné, použijte záchranný přístroj.
Použití heliových senzorů závisí také na nastavení CCR Liberty. Pro funkci heliového senzoru je třeba zvolit „TMX only“ (pouze TMX), a to v Menu / Nastavení / Předvolby / Měření He.
Pro správnou funkci heliových senzorů je nutné senzory pravidelně kalibrovat. Postup kalibrace naleznete v části Kalibrace heliových senzorů (viz kapitola 3.2.7).
Héliové senzory udržujte vždy v suchu, abyste zajistili jejich dlouhou životnost a funkčnost (viz také část 3.5.1 Bezprostředně po vynoření).
Senzory nerozebírejte, protože by mohlo dojít k jejich neopravitelnému poškození.
UPOZORNĚNÍ: Nevyjímejte heliové senzory z přístroje, ani když jsou vadné. Jejich vyjmutím dojde ke „zkratu“ skruberu, který nebude schopen filtrovat CO2 z dýchací směsi..This principle of measuring the oxygen concentration (and its subsequent automatic conversion on the basis of the known ambient pressure to partial pressure) is used as the backup method of measuring ppO2 in case all electrochemical ppO2 sensors malfunction.
Součástí vašeho zařízení CCR Liberty jsou dva „ zaslepovací“ konektory heliového senzoru. Tyto zátky jsou navrženy tak, aby fungovaly jako distanční vložka a uživatel mohl vyjmout vysoce citlivé senzory. Héliové senzory Divesoft jsou vysoce citlivé na vlhkost a mohou se snadno poškodit, pokud není vlhkost odstraněna řádným větráním. Důrazně doporučujeme používat při procedurách po ponoru náš příslušenství - ventilátor na hlavě, aby se odstranila vlhkost, která by se mohla během potápění v senzorech nahromadit.
Účelem těchto zátek je, aby bylo možné odstranit senzory helia, když se uživatel nepotápí se směsí helia. Doporučujeme, aby uživatel v době, kdy se nepotápí s héliovou směsí plynů, používal místo toho zátky pro zaslepení hélia.
Instalace slepých zátek:
Každá z řídicích jednotek CCR Liberty používá dva tlakové senzory. První snímač určený k měření nízkého tlaku se používá k určení výšky hladiny moře, ke kalibraci snímačů ppO2 a ke zlepšení přesnosti údajů o hloubce v mělké vodě.
Druhý senzor je určen především k měření hydrostatického tlaku. Maximální rozsah čidla odpovídá hloubce 300 m.
Teplota v dýchacím okruhu je měřena teplotními čidly v tlakových čidlech. Snímače teploty vody jsou umístěny v handsetech.
Údaje o teplotě slouží především k doplnění přesnosti měření ostatních čidel. Teplota vody zobrazená na displeji HS je pouze přibližný údaj.
The control units communicate with each other and, in normal circumstances, open the solenoid valves, which supply oxygen to the breathing circuit.
The solenoids are opened alternately left – right in a six-second interval. The solenoid opening is indicated in the dive mode by the “=” symbol in the left or right bottom corner of the handset screen.
Failed solenoid detection The solenoids are normally opened alternately left – right after six seconds. If one of the solenoids is defective and still registered as functional, then the oxygen injection interval is actually extended to 12 sec, because the device uses a non-functional solenoid every 6 seconds. In this case, the oxygen supply is insufficiently accurate.
Defective solenoid detection works in case the solenoid is blocked in the closed position or disconnected altogether (connector failure). The electronics verify whether the solenoid responds to stimuli and evaluates whether the solenoid is functional or not. In the event of a malfunctioning solenoid, the diver will receive information on which of the two solenoids is malfunctioning. The diver has the option to disable the faulty solenoid during the dive Menu / Setup / Faulty sensors / Solenoids.
As soon as the diver deactivates the solenoid, the device then uses only one solenoid with an interval of 6 sec.
This is warning only, the device does not deactivate the solenoid automatically.
The warning is issued after multiple failed solenoid responses (cca 30-50sec delay), so do not rely on this warning. Since in a scenario of a “stuck open” solenoid, you will get ppO2 creep or spike long before a solenoid failure warning.
Viz také část 3.2.6 Nabíjení baterií.
Prostory pro baterie jsou odolné proti tlaku. Pokud se uvnitř bateriového prostoru vytvoří přetlak z důvodu poruchy baterie nebo difúze helia, pak přetlakový ventil vypustí přebytečné plyny ven z rebreatheru a do okolní vody.
Specifikace baterie:
The CCR Liberty uses two Li-Ion batteries, one to power each control unit. The minimum service life of Li-Ion batteries is six months. The typical service life of the batteries is two years.
See also section 3.2.6 Battery charging.
The battery compartments are pressure resistant. If overpressure is formed inside of a battery compartment because of battery malfunction or helium diffusion, then an overpressure valve will release excess gases out of the rebreather and into the surrounding water.
Battery specification:
Handsety poskytují uživateli CCR Liberty komplexní informace o stavu rebreatheru a průběhu ponoru. Všechny funkce řídicích jednotek se ovládají pomocí sluchátek.
Funkce obou sluchátek jsou shodné. Každý handset ovládá obě řídicí jednotky současně. V případě poruchy jednoho sluchátka potápěč jednoduše použije druhý handset. Během ponoru je možné na každém z nich nastavit jiný režim zobrazení.
Další informace o ovládání handsetu naleznete v části 2 Ovládání řídicí jednotky.
Na head-up displeji (HUD) se během ponoru zobrazuje aktuální stav parciálního tlaku nebo chyby CCR.
Další stavy se zobrazují v pohotovostním režimu, během nabíjení a při připojení přístroje k počítači.
Pokud si nejste zcela jisti, co HUD zobrazuje, zkontrolujte parametry na displeji sluchátka. Vždy zkontrolujte HS, pokud HUD zobrazuje výstrahu (vnější LED bliká červeně) nebo alarm (všechny tři LED bliknou čtyřikrát červeně).
Jednotlivé signály HUD jsou uvedeny v následující tabulce.
Jas HUD lze nastavit pomocí nabídky Nastavení / Vlastnosti / Indikace / Jas HUD. Změna jasu displeje se uplatňuje pouze v režimu potápění. V režimu Surface na ni nemá vliv.
Buddy displej (BD) ukazuje, zda jsou hodnoty parciálního tlaku kyslíku v rozmezí, které je vhodné pro dýchání, nebo zda došlo k chybné situaci. Zobrazené informace jsou určeny pro potápěčského partnera uživatele CCR Liberty.
Před potápěním musí uživatel přístroje CCR Liberty seznámit svého potápěčského partnera s funkcí buddy displeje a dohodnout se na nouzovém postupu, který bude proveden v případě, že buddy displej indikuje chybovou situaci.
Jednotlivé signály buddy displeje jsou uvedeny v následující tabulce.
Signály HUD a buddy-displeje
Režim pro barvoslepé
Pokud nedokážete rozlišit modrá a zelená světla LED, zaškrtněte „Color blind mode“ v Setup / Preferences / Indication. Signály pro 1,05 ≤ ppO2 ≤ 1,65 se změní podle následující tabulky:
Způsob upevnění CCR Liberty na tělo potápěče vychází z backplate a postroje, které jsou běžné u kompenzátorů vztlaku typu křídla používaných při technickém potápění.
Tělo rebreatheru, které se skládá z kanystru a připojené hlavy, je připevněno k backplate pomocí vačky. Páku vačky nelze uvolnit, když má potápěč na sobě rebreather.
Integrovaný stojan CCR Liberty, který slouží jako bederní opěrka, je určen k postavení rebreatheru na tvrdý, rovný povrch s dostatečnou tuhostí. Stojící rebreather vždy zajistěte, abyste zabránili jeho pádu.
V případě potřeby je možné opěrnou desku přístroje CCR Liberty odejmout a použít ji s postrojem pro potápění s otevřeným okruhem. Zadní deska umožňuje připevnění dvojsady (dvě lahve pevně spojené nerezovými pásky) běžně používané při technickém potápění, stejně jako připevnění jedné lahve.
Při montáži přístroje CCR Liberty na backplate zasuňte dno kanystru rebreatheru do výstupku ve stojanu rebreatheru.
Zadní deska je vybavena postrojem, který má zajistit správnou funkci systému. Neměňte způsob byl určen k použití. Pokud se pokusíte svazek vyjmout, zaznamenejte přesně, jak je navlečen, aby nedošlo k zásahu do funkčnosti celého systému.
Pro zajištění správného uchycení je nutné postroj upravit. Postroj upravte bez namontovaného čisticího kanystru, hlavy, vlnitých hadic a dýchacích vaků.
Nastavte délku ramenních popruhů tak, aby se pod ně v úrovni klíční kosti snadno vešly tři prsty.
Hrudní D-kroužky by měly být co nejníže a zároveň by měly umožňovat pohodlné překřížení rukou na hrudi. D-kroužky by měly být dostatečně vysoko, abyste na levý kroužek dosáhli levým palcem a na pravý kroužek pravým palcem. D-kroužek na levé straně bederního popruhu by měl být zhruba na vašem boku.
Upravte délku levé části popruhu tak, aby procházel okem rozkrokového popruhu a mezi kroužkem a okem zbývalo ještě přibližně 5 cm (šířka popruhu). Pravou část nastavte tak, aby byl popruh mírně napnutý. Pokud popruh zkracujete, ponechte si dostatečný prostor pro různé obleky nebo případnou změnu tělesných rozměrů. Po zkrácení je nutné konce řemínků začištit tepelným zatavením zapalovačem nebo svíčkou. Postupujte opatrně, aby se na koncích popruhů nevytvořil tvrdý povrch.
Upravte délku popruhu v rozkroku tak, aby těsně přiléhal k tělu, ale nezakusoval se do něj. Polohu zadního D-kroužku nastavte co nejníže, ale dostatečně vysoko, aby při plavání netlačil na hýždě. Zadní D-kroužek by měl být v dosahu potápěče. Přesnou polohu zadního D-kroužku vyzkoušejte ve vodě s kompletním přístrojem.
CCR Liberty používá kompenzátor vztlaku (BCD) křídlového typu s výtlakem 200 N. Konstrukce a materiály kompenzátoru jsou velmi odolné a vhodné i pro potápění v jeskyních a při vracích.
Křídlo má dvouvrstvou konstrukci. Vnitřní měchýř je vyroben z vysokofrekvenčně svařované tkaniny Cordura 560 s PU zátěrem. Vnější potah křídla je vyroben z tkaniny Cordura 2000.
Křídlo se připevňuje pomocí šroubů podél okraje zadní desky.
Pro správné umístění nafukovačky protáhněte nízkotlakou hadici gumovým kroužkem na vlnité hadici, poté gumovým kroužkem na ramenním popruhu a nakonec druhým gumovým kroužkem na vlnité hadici. Nevynechávejte žádný z kroužků na vlnité hadici; po odpojení rychlospojky od nafukovače by se mohla posunout natolik dozadu, že by ji bylo obtížné najít nebo dosáhnout.
Kompenzátor vztlaku není záchranná vesta. Neudržuje potápěče v poloze obličejem vzhůru. Není určen k tomu, aby udržoval obličej potápěče nad hladinou, pokud by upadl do bezvědomí nebo se znehybnil.
Zátěžový systém se skládá ze dvou vaků umístěných po stranách kanystru čisticího zařízení a připevněných k válcům. Ve spodní části vaků je smyčka, kterou prochází upevňovací popruh těla rebreatheru. Vnitřní vaky, které obsahují jednotlivá závaží, se vkládají do vnějších vaků. Horní chlopeň vnějšího vaku je určena k vložení závaží před ponorem a k jejich vyjmutí po ponoru. Pro nouzové vyhození zátěže zatáhněte za červený popruh na spodní části vaku. Tím se otevře vnější vak a uvolní se vnitřní vak obsahující zátěž.
Při běžném odstraňování balastu nepoužívejte metodu pro nouzové vyhození. Mohlo by dojít k nadměrnému opotřebení suchého zipu.
Potápěč v suchém obleku obvykle potřebuje 2×4 kg zátěže. Správná váha a rozložení balastu je tématem, kterému se věnuje kurz potápěče CCR Liberty.
Uvedené hmotnosti jsou pouze orientační. Hmotnost jednotlivých částí přístroje se může lišit.