User manual

CCR Liberty

CCR Liberty Manual version: 2.17.2/40
Revision date 22.04.2024
CU HW rev 1.5
HS HW rev 3.0
FW 2.17

Obsah

Odkazy na normy

Úvod

Použití této příručky Odpovědnost uživatele CCR Liberty Dokumentace Podpora uživatele

Technické údaje

Limity hloubky Limity teploty vody Limity CO2 limit doby trvání pračky Hmotnost

Odkazy na normy

CCR Liberty je osobní ochranný prostředek, který je legislativně upraven NAŘÍZENÍM EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/425 ze dne 9. března 2016 o osobních ochranných prostředcích.
Tento osobní ochranný prostředek byl navržen a testován podle harmonizované normy EN 14143:2014 Dýchací přístroje - Samostatné dýchací potápěčské přístroje. EN 12021:2014 Dýchací přístroje - Stlačené plyny pro dýchací přístroje. Tato norma byla při testování zohledněna.
Odkazy na normy třetích stran Nedílnou součástí tohoto osobního ochranného prostředku jsou výrobky třetích stran, které byly testovány a certifikovány jejich výrobci. Přitom jsou poskytovány certifikáty odkazující na následující harmonizované normy: EN 144-1:2018 EN 144-3:2003 ISO 12209-2:2013 EN 250:2014 EN ISO 9809-1:2019 EN ISO 9809-2:2019 Směrnice 2014/68/EU - tlaková zařízení.

RIZIKOVÉ KATEGORIE OOPP Podle přílohy I nařízení (EU) 2016/425, která definuje rizikové kategorie osobních ochranných prostředků, patří CCR Liberty a Liberty Sidemount do kategorie III. Kategorie III zahrnuje výhradně rizika, která mohou způsobit velmi vážné následky, jako je smrt nebo nevratné poškození zdraví, související s následujícími faktory:

(b) atmosféry s nedostatkem kyslíku; i) utonutí;

Tento osobní ochranný prostředek je určen pro použití pod vodou. Rizika, před kterými má chránit, jsou pobyt v prostředí s nedostatkem kyslíku (pod vodou) a utonutí. Osobní ochranný prostředek chrání před těmito riziky pouze při správném použití. Tento výrobek smí být používán pouze tehdy, pokud je osoba, která jej používá, důkladně seznámena s tímto návodem, absolvovala školení v akreditované školicí agentuře speciálně určené pro potápění s přístrojem Liberty CCR nebo Liberty Sidemount. Uživatel přístroje musí být certifikován příslušnou agenturou pro používání přístroje Liberty CCR nebo Liberty Sidemount.

Úvod

Použití této příručky

Tato uživatelská příručka je součástí dokumentace CCR Liberty.

Zařízení CCR Liberty je určeno k používání výhradně vyškolenou osobou, která je schopna plně porozumět pokynům obsaženým v této příručce nebo se s ním zaškoluje v kurzu akreditovaném výrobcem. Předpoklady pro absolvování školicího kurzu stanoví spolupracující agentury.

Odpovědnost uživatele CCR Liberty

Při vývoji zařízení CCR Liberty byl kladen velký důraz na spolehlivost. Vnitřní části jsou od sebe odděleny tak, aby se minimalizoval dopad, který může mít porucha kterékoli části na základní funkčnost rebreatheru. Několik systémů má několik záloh. Logika systému CCR Liberty spočívá v tom, že ovládací prvky nikdy nezakážou zahájení ponoru, a to ani v případě zjištění poruchy. Systém nikdy nezablokuje potápěče; místo toho systém indikuje stav jednotky s ohledem na případné poškození, pokud je toho schopen. Při jeskynním potápění může nemožnost ponoření znamenat nemožnost návratu z ponoru; proto systém CCR Liberty nebrání ponoření.

Je vždy na odpovědnosti uživatele, aby se rozhodl, zda přejde na záložní přístroj, nebo se rozhodne zahájit ponor s částečně nefunkčním rebreatherem.

Uživatel přístroje CCR Liberty musí přijmout skutečnost, že potápění s sebou nese riziko. Dodržování všeho, co se uživatel naučil při čtení technické příručky CCR Liberty a během svého výcviku na rebreatheru, může toto riziko pouze snížit. Bezpečnost potápěče se zvyšuje pravidelným školením, metodickým vzděláváním a dodržováním správné potápěčské praxe. Potápění s rebreatherem vyžaduje mnohem větší míru disciplíny a uvědomělosti ve srovnání s potápěním s přístrojem s otevřeným okruhem.

Pokud toto riziko neakceptujete a nejste vyškolení, opatrní a disciplinovaní potápěči, nepotápějte se s přístrojem CCR Liberty.

Výrobce nenese žádnou odpovědnost za používání přístroje CCR Liberty, pokud byl přístroj upraven jakýmkoli způsobem, který není uveden v tomto návodu nebo v technických pokynech vydaných výrobcem.

Dokumentace

Verze

Technická dokumentace podléhá procesu neustálého vývoje a zdokonalování. Proto pravidelně sledujte webové stránky na adrese divesoft.com, kde najdete aktualizace.

Tato příručka obsahuje návod k obsluze pro hardwarovou a softwarovou (firmwarovou) verzi CCR Liberty napsanou na titulní straně.

Technické pokyny

Výrobce může vydat technické pokyny. Důrazně se doporučuje, aby uživatel pravidelně kontroloval divesoft.com, zda nejsou k dispozici nové pokyny. Registrovaní uživatelé budou dostávat upozornění e-mailem.

Aktualizace dokumentů

Elektronická podoba příručky je vždy k dispozici v kompletní, aktualizované podobě. Elektronická a tištěná podoba příručky nemusí být zcela totožná. V případě nepodstatných změn (například oprava drobných překlepů) je aktualizována pouze elektronická verze.

Podpora uživatelů

Registrovaní uživatelé mají nárok na technickou podporu. Rozsah bezplatné podpory může být omezen. Oddělení technické podpory společnosti Divesoft s.r.o. bude poskytovat omezenou podporu potenciálním a neregistrovaným uživatelům. Před zadáním dotazu se prosím seznamte s obecnými zásadami potápění s trimixovým rebreatherem a s technickými dokumenty CCR Liberty, které jsou k dispozici zdarma

Technické údaje

Omezení hloubky

Maximální hloubka, pro kterou CCR Liberty splňuje požadavky harmonizované normy EN 14143:2013, je 40 m.

Hloubka rebreatheru Liberty je omezena na 170 m (557 stop) díky použití ekologicky utěsněných regulátorů 1. stupně Apeks DST4. Doporučujeme, abyste se pro potápění v hloubce vyšší než 170 m (557 stop) MUSELI vyměnit 1. stupně Apeks DST4 za sadu Apeks UST4. To neplatí pro verzi Sidemount, která používá první stupně bez suché komory.

Ředidlo / maximální hloubka

  • Vzduch : 40 m

Omezení teploty vody

Zařízení CCR Liberty je určeno pro použití při teplotách vody nad 4 °C a pod 34 °C podle požadavků normy EN 14143:2013 (článek 5.1).

Minimální teplota se určuje na základě zkoušek trvání CO2 pračky, které se provádějí při teplotě 4 °C.

Mezní doba trvání pračky CO2

Maximální bezpečná doba provozu sorbentu je 168 min a určuje se zkouškou podle normy EN 14143:2013 (článek 6.6.2). Během zkoušky bylo do dýchací smyčky přidáno 1,6 l/min CO2 při ventilační rychlosti 40 l/min a výdechové teplotě 32 ± 4 °C; jednotka byla ponořena do vody o teplotě 4 °C do hloubky 40 m s ppCO2 5 mBar.

Skutečná maximální provozní doba sorbentu se může lišit v závislosti na sorbentu, teplotě, hloubce a fyzické námaze potápěče.

Za normálních podmínek se doba provozu sorbentu pohybuje od 4 h v hluboké studené vodě s mírnou prací až po 6 h při minimálním pracovním ponoru. Podrobnosti viz oddíl 3.2.1 Životnost sorbentu.

Absorpční materiál CO2 Testy byly provedeny s absorpčním materiálem SOFNOLIME 797 od společnosti Molecular Products. CCR Liberty a Liberty Sidemount lze používat pouze s absorpčním materiálem SOFNOLIME 797 od společnosti Molecular Products. Jakékoli jiné absopční materiály je zakázáno používat s CCR Liberty a Liberty Sidemount.

Hmotnost

Celková hmotnost zařízení CCR Liberty připraveného k ponoření (včetně skruberu) je přibližně 37 kg.

Podrobnosti viz část 1.15 Hmotnosti jednotlivých dílů.

Servisní intervaly

Doporučené servisní intervaly jsou 1 rok, 3 roky a 5 let.

Servis jednotky může provádět pouze autorizovaný servisní technik nebo technické středisko.

Neprovádění servisu v pravidelných intervalech může mít za následek ztrátu záruky.

Section 1 - Technical design

Open

Section 2 - Control-unit operation

Open

Section 3 - Procedures

Open